Paco Rabanne האם כל הנוצץ זהב?

Paco Rabanne

פאקו רבאן באמנות וחדשנות

_

14.06.24

הרבה נשים שואלות אותי מה דעתי על בגדים מנצנצים? ואני משיבה שאם עושים את זה נכון ובסטייל אין שום בעיה. גם לי בארון יש מספר פריטי לבוש מנצנצים ופאקו רבאן הוא הכתובת הכי בולטת לכך. היום הגיע הזמן שאספר לך עליו קצת, ובמיוחד עכשיו כשהרוח החדשנית נוקשת בדלת הבית של ״הילד הכי בעייתי״ של עולם האופנה.

כמה מילים על מי היה פאקו רבאן…
רבאן נולד בעיירה באסקית לאבא קולונל רפובליקני שהוצא להורג במהלך מלחמת האזרחים בספרד. אימו הייתה תופרת ראשית בבית הקוטור הראשון של כריסטובל בלנסיאגה בסן סבסטיאן, ובשנת 1939 היא העבירה אותו ואת משפחתם לצרפת לאחר שבלנסיאגה פתח את הבוטיק בפריז, וכאן מתחיל הסיפור הצרפתי של רבאן…
בתחילת דרכו רבאן הרוויח כסף מיצירת סקיצות אופנה עבור דיור וז׳יבנשי, ורישומי נעליים עבור צ׳ארלס ז׳ורדן.
רבאן התפרסם כילד הבעייתי של עולם האופנה בשנות ה-60 עם השימוש שלו בחומרים לא קונבנציונליים כמו מתכת ופלסטיק בבגדיו, וכמו גם בשל שילוב של אלמנטים עתידניים בעיצוביו, דבר שהוביל לזכיה לשמצה בסגנונו שהזכיר את עידן החלל.
אבל… רבאן היה חכם, הוא שיתף פעולה עם מגוון בתי אופנה אייקונים ועיצב תלבושות לסרטים, פעולות שזיכו אותו במספר פרסים, כולל לגיון הכבוד שהכיר בתרומתו לאמנויות ולאופנה.
בנוסף לעבודת האופנה שלו, רבאן היה ידוע בניחוחותיו המצליחים ביותר,
Paco Rabanne Pour Homme, 1 Million, Lady Million.
פאקו רבאן הלך לעולמו בגיל 88 לפני קצת יותר משנה כשהוא משאיר אחריו מורשת.

היום, השאלה המתעוררת היא; איך בונים בית? איך סמנכ״ל המותג Vincent Thilloy והמנהל הקריאטיבי Julien Dossena משתמשים באמנות וחדשנות כדי לעלות רמה, ואיך שותפות של אמנות דיגיטלית חדשה עם ארט באזל היא חוד באסטרטגיה של המותג להפוך לבית אופנה מלא. (ארט באזל הוא יריד אמנות בינלאומי שמתקיים מדי שנה בבאזל שוויץ, מיאמי ביץ׳ ארה״ב, הונג קונג סין ופריז צרפת, והוא מספק פלטפורמה לגלריות להציג את עבודותיהן ובכך לעזור ולפתח תכניות אמנות)

רבאן נמצא היום במשימה להתפתח ממותג אופנה לבית, והמפעל החדש Rabanne Arts הוא עמוד התווך שלו לעשות זאת.
התכנית הושקה בדצמבר ונועדה לתמוך בדור הבא של אמנים דיגיטליים. היום מפעל האמנויות של רבאן מכריז על שותפות עם ארט באזל ושישה אמנים דיגיטליים מועמדים לזכות בהזדמנות להראות את יצירותיהם במיאמי, כאשר המשימה שלהם הייתה ״לדמיין מציאות חדשה״, ״היינו להוטים לקבל מגוון של ביטויים״ אמר ג׳וליאן המנהל הקריאטיבי של המותג.
המפעל והפרס הם חלק מהאסטרטגיה לבנות את המותג רבאן מעבר למוצריו, כך אמר וינסנט סמנכ״ל המותג.

רבאן כבר מזמן מושרש באמנות ובתרבות, וינסנט מתייחס למרכז 57 שנפתח ב-1983 על ידי המייסד פאקו רבאן כמרחב למוזיקאים להתכנס, לנגן מוזיקה ולרקוד. ״זה היה מקום שנוצר עם הרבה נדיבות״ הוא אמר, ״זה לא היה קשור לשיווק, זו הייתה נדיבות טהורה. זה היה קשור לאמנות שקשורה גם ל-DNA של המותג״.
״זה לחזור לשורשים״ אומר ג׳וליאן ״כשפאקו עצמו פתח את המרחב בשנות ה-80, זה היה בכדי להציע מרחב בטוח. חשבנו שזה מעניין עבורנו להציע הזדמנות חדשה לעזור לאמנים חדשים בתהליך שלהם – לתת להם מרחב וחלון לתצוגה״.
מטרת המפעל לאמנות רבאן היא כפולה; לתמוך בכישרון אמנותי מתעורר, ולבנות זהות מותג ועולם המשתרע על מרחבי היצירה השונים הללו. ״אנחנו בונים בית״ אמר ג׳וליאן, ״זה לא קשור רק למוצר, זה בערך מה המטרה של רבאן״? 

חלק מהמטרה אומר וינסנט היא לתת מענה לבני הנוער, ״לעורר את הדור הצעיר ליצור עולם יצירתי ומכיל יותר״.
המותג פנה לאמנות דיגיטלית בגלל שחדשנות היא מפתח והיה להם את הרצון להצמיח כשרונות חדשים ודרכים חדשות לבטא התנהגות אמנותית באותה הדרך שבה סזאר השתמש במתכת כדי לעשות את הפסלים שלו. (סזאר היה אחד האמנים שאמר לפאקו רבאן לעשות שמלות מתכת). המותג מאמין שדור הטיקטוק בהחלט יאהב את מה שהם הולכים לעשות.
מפעל האמנויות של רבאן הוא המותג המחודש הרחב יותר לאחר ששנה שעברה הפילו את ״פאקו״ מהשם, אבל המטרה היא אחידה ותחת חזון אחד שנשאר ללא שינוי. המטרה היא לצמוח ולבנות את הבית הזה. הם ״מתחילים עם הדיגיטל כי זה מרגיש הכי אוונגרד ויצירתי, אולי זה יתפתח, בוא נראה״ אמר וינסנט.

הבניה של הבית היא הרצון להשיק עוד ועוד. היום הם משיקים איפור ותיקים ובקרוב יהיה להם גם טיפוח עור. וינסנט אומר שהצרכנים קונים מוצר, אבל הם רוצים יותר, הם רוצים סיפור. ״כשאתה בונה בית זה לא רק הקירות והגג, זו הרוח, ודרך חשיבה שחשובה מאוד. זה צריך להיות בית מעוצב היטב…

אני כמובן אמשיך לעקוב אחר השתלשלות ענייני הבית האמנותי רבאן ואמשיך לשתף אותך. ובנתיים, אני בהחלט חושבת שבמקרה הזה, הנוצץ הוא זהב!

המאמר סגור לתגובות