תערוכות חדשות בניחוח פריזאי

NEW EXHIBITIONS

תערוכות חדשות

_

01.12.23

חודש חדש, חודש של נצנוץ, ספארקל והרבה הרבה אור…

תקופה זו היא אחת מהתקופות היפות ביותר בפריז ובכל העולם, בה הערים והעיירות לובשות חג ומתחדשות, וכמוהן גם הגלריות והמוזיאונים חוגגים תערוכות אופנה חדשות ומיוחדות.
היום כתבתי לך על כמה תערוכות אופנה מיוחדות באוירה צרפתית, בואי ונתחיל…

״ארץ פלאות מוחית״ במוזיאון לאומנויות דקורטיביות פריז 

יש זמן אמת ויש זמן של אייריס ואן הרפן…
אייריס ואן הרפן היא מעצבת אופנה הולנדית הידועה במיזוג טכנולוגיה עם אומנות עילית מסורתית. ואן הרפן פתחה את המותג שלה ב-2007 וכבר ב-2011 היא הפכה לחברה אורחת כחלק מפדרציית הקוטור הצרפתית, ומאז היא מציגה את הקולקציות שלה בשבוע האופנה בפריז.
עבודותיה הוצגו במגוון מוזיאונים נחשבים בעולם, ועכשיו מה-29 בנובמבר תערוכה חדשה שלה מוצגת במוזיאון לאומנויות דקורטיביות בפריז, ותהיה פתוחה לקהל עד 28 באפריל 2024.
אייריס פיתחה מסלולים ייחודיים בין אומנות הוט קוטור לתחומי מדע, טבע, טכנולוגיה, אדריכלות, אומנות ומחול, ובתוך היקום שלה, 16 שנות יצירה משתרעות על פני כמה אלפי שנים של השראה ומחקר. תערוכה מסובכת באופן מסורתי ומפוארת באופן חדשני.
ואן הרפן הייתה הקוטוריירית הראשונה שהראתה שמלת תלת מימד מודפסת דיגיטלית ב-2010 וההצגה הזו היא כמו הזדמנות להבין את השיטות והמניעים שלה.
״תהליך העיצוב שלי הוא סופר טהור ופשוט בכך שהוא יכול לעבור מרגעים אפלים יותר לרגעים של חלומות ותקוות. אני חושבת שזה באמת נוכח בתכנית ואני באמת חושבת שאנשים יכולים להתקרב מאוד למי שאני״ כך אמרה אייריס.
בהצגה הזו נראה צלחות פטרי עם דוגמיות בד ואחרות עם חרקים, שמלות מוקפות בנתזים מוצקים, גלי אדים וחלוקים מימיים שמתפתלים סביב הגוף. אפילו הבובות נראות כאילו הן נוצרו מבועות.
בחלל הסטודיו מסודרים דוגמאות חומרים שחושפים מצבי יצירה שונים: רקמות גיאומטריות מרהיבות, עיטורים דמויי נוצה ובדים שנצבעו בקפידה כמו כנפי פרפר. הכל נמצא בהדרגה כדי לשקף היבטים של הטבע.
למרות שאומרים שבני אדם לעולם לא יכולים לברוא את הטבע, ואן הרפן מגלה נחישות לעשות זאת, עם ענווה גדולה מאוד.

״כשזה מגיע לכוונה ולמאמץ ולאהבה שנכנסת למשהו, אז אני חושבת שבני האדם יכולים להיות טובים כמו הטבע״…
״שאלה אחת בולטת היא האם אנחנו באמת יכולים להיות חכמים כמו הטבע במעגליות שלו ובשלמות שלו… אני חושבת שכשהעיצוב מגיע לשם, אנחנו מאוד קרובים לטבע. אבל אני חייבת להיות כנה שזה עדיין לא המקום שבו נמצאת האופנה״. 

ואן הרפן מרגישה מוכנה לחלוק הרבה מעצמה. בחדר המועדף עליה אנחנו נראה שמלות מוקדמות שלה מ-2008 שהורכבו מחלקי מטריות והיא מנסה להתרחק מהציפיות של אנשים עליה להיות מעצבת אופנה ואמנית בו זמנית.
בנושא המחקר ואן הרפן חושפת שהיא מתנסה כעת בבינה מלאכותית והיא מקווה שלתערוכה הבאה שלה היא כבר תוכל לענות לשאלות המבקרים בזמן אמת.
״אני חושבת שיצירתיות היא אחד הדברים הכי יקרים שיש לנו כבני אדם״. כך היא מסכמת.

״מצב הרוח של הרגע: גבי אגיון ובית קלואה״ ניו יורק 

קלואה בית אופנה צרפתי יוקרתי שנוסד בשנת 1952 על ידי המעצבת גבי אגיון. הבית ממוקם בפריז ומתאפיין באסתטיקה צעירה ובוהמיינית, והפיק ניחוחות מוצלחים. ממש עכשיו נכנסה לתפקיד המנהלת הקריאטיבית החדשה של הבית,  צ׳מנה קמאלי והיא לקראת תצוגת הבכורה שלה.

קמאלי היא מעצבת גרמניה והיא אמורה להציג את קולקציית הסתיו במהלך תצוגות הוט קוטור הקרובה, אבל תחילה ולפני שזה יגיע נפתחת תערוכה חדשה בניו יורק המציגה את עבודותיהם של קודמותיה.
ואיפה מוצגת התערוכה?

במוזיאון היהודי!

התערוכה כוללת 150 בגדים, ששני שליש מהם מוצגים לא על בובות אלא על קולבים, כך טוב יותר להעביר את את הקלילות הלא פשוטה שלהם.
רבים תפסו את המקום הראשון בקלואה, מקארל לגרפלד שמילא את תפקיד המנהל הקריאטיבי במשך 25 שנים בשתי תקופות שונות ועד נשים רבות כמו סטלה מקרטני, פיבי פילו, קלייר ווייט וגבריאלה הרסט האחרונה, אבל האסתטיקה של הבית נקבעה ע״י המייסדת גבריאלה אגיאון שדחתה את הבגדים הנוקשים ולעיתים קרובות כבדים של הקוטוריירים הפריזאיים של תקופתה בשביל ללבוש עיצובים קלים יותר.

הידעת? איב סן לורן זכה להמצאת המוכן ללבישה, אולם אגיון היא זו שהביאה את זה קודם. החוג הפריזאי שלה כלל אמנים, סופרים ואנשי אקדמיה מהגדה השמאלית (הגדה והאזור שאני גרה בו כשאני בפריז גם כשאני לבד וגם כשאני עם הבנות שאיתי), חבריה האינטלקטואלים לא יכלו להרשות לעצמם הוט קוטור והם היו צריכים ללבוש עותקים של עותקים… ״גבי הציעה אלטרנטיבה, זה לא היה עותק זול יותר, זה היה משהו שביטא רוח אחרת״.

אגיון אירחה את תצוגות האופנה שלה בסביבות הבוהמייניות בגדה השמאלית בניגוד לכל בתי העילית שערכו את ההופעות שלהם בסלונים בגדה הימנית. היא התעקשה שהבוטיקים שמכרו את את הבגדים של קלואה ישמרו על התווית של קלואה ולא יחליפו אותה בתווית החנות. ״היא הייתה מודעת לכך שהיא יוצרת משהו עם זהות ולא רק בגדים יפים״.

את הבגדים שלה היא לא מספרה אלא היא קראה להם בשמות, לפעמים על שמות אמנים ולפעמים בשמות של ערים צרפתיות. פרקטיות שובבה זה מה שהבדיל אותה מבני גילה הגברים ומה שנתן לה את ״הרוח השונה״ שלה.
בתערוכה מוצגות 50 גרסאות של חולצת המשי הנשית בצבע החול שלבשה אגיאון מידי יום, מעשה ידי מעצביה השונים.

התערוכה נפתחה לקהל באמצע אוקטובר והיא תימשך עד ה-18 בפברואר 2024.

״כי עדיין כולנו צריכות להיות פמניסטיות״ גלרי דיור פריז 

תערוכה חדשה בגלרי דיור,
ממש מעבר למעבר המואר בו נכנסים המבקרים בגלרי דיור, יש תצלום של חולצת הטריקו ״כולנו צריכות להיות פמניסטיות״ שממשיכה להגדיר את האתוס של מריה גרציה צ׳יורי כמנהלת הקריאטיבית של דיור נשים. לה גלרי דיור משחזרת את ההצגה הכובשת ע״י יצירות ארכיון, אמנות, חפצים ומסמכים המשתרעים על חינוכו של מסייה דיור.
לדברי הבמאי אוליבייה פלביאנו, זוהי התערוכה הראשונה שמתנגנת באופן קוהרנטי בכל חדר, כמו חוט שעוקב מתחילתו ועד סופו. עוד הוא אומר שהמצגת הופכת את האופנה שנחשבת בדרך כלל ל״אובייקט״ של תערוכה, ל״נושא״. כלומר, יש רובד נוסף.
אם כבר ביקרת בגלרי דיור ואת נמנית עם 650.000 האנשים שכבר חוו את הטבילה העשירה והמפורטת הזו בבית, תחזרי לאותו רצף של חדרים והפעם תוך גילוי מבחר חדש של בגדים שמתכתבים עם האמנות המוצגת.
זה מונע מתוך שימור חלקים שבירים מלהישאר חשופים לפרקי זמן ממושכים.

״יש לנו חובה כל שישה חודשים לשנות את היצירות וזה מציע לנו דרך ליצור נקודת מבט חדשה על ההיסטוריה של דיור״ 
אמרה הלנה סטארמן, מנהלת פרוייקטים תרבותיים של כריסטיאן דיור קוטור שהובילה ב-13 נושאים, כולל סגנון דיור ורוח המאה ה-18.
״הגלריה רק בת שנה וחצי אז זה מגרש משחקים מדהים. זה מקום פריזאי, מרחב חדש להראות רכישות. יש לנו הזדמנות להסתכל רחוק יותר ולעומק״.
עדיין ישנו את החדר החשוך שתוכנן כגן קסום שבו גפנים עדינות נופלות מהתקרה, את המשרד של מסייה דיור וגם את החלל שבו מבקרים יכולים להציץ מטה דרך רצפת זכוכית לתוך האטילייה הישן וחדרי ההלבשה של הדוגמניות.
עדיין יש גם את החדר שמעלה נשף מפואר שבו הבובות עומדות בשמלות מפוארות כאילו על מרפסת.
התערוכה תסתיים במאי 2024 ועד אז המיצב החדש יוצר קשר בין העבר להווה.
צ׳יורי פעלה בכוונה לעודד נשים, כמו שאמרה ״החלום שלי, השאיפה שלי היא שאנחנו, כנשים, מסתכלות על עצמנו במו עיננו״

אני ביקרתי בגלרי דיור מספר פעמים וחשבתי שזה מספיק, עכשיו כשאני יודעת שיש שינויים מרעננים אני כבר לא יכולה לחכות לפעם הבאה כשאהיה בפריז, והקבוצה הראשונה שתגיע איתי תהנה בהחלט מהתערוכה הזו ומעוד תערוכות משובחות נוספות.

לעוד עדכוני אופנה צרפתית וניחוחות פריזאיים, תמשיכי לעקוב.

המאמר סגור לתגובות