קוקו ואני סיפור אהבה

MY COCO

קוקו ואני סיפור אהבה

_

22.10.20

הסיפור שלי מתחיל באחה״צ משועמם במיוחד, הייתי אז ילדה קטנה בבית הוריי והטלוויזיה הציגה רק ערוץ אחד. באותו היום נסחפתי לסרט שהוקרן בשחור-לבן, נסחפתי לעלילה ולאופנה והבנתי שאני רואה סרט על ״גבריאל בונר שאנסל״ הלוא היא ״קוקו שאנל״.
קוקו שאנל בעיניי כמו בעיני רבים ומבינים לפניי היא אגדה!
מעצבת אופנה שנונה ואמיצה אשר השפיעה עליי במיוחד וממנה סיגלתי את הסגנון שכל כך מאפיין אותי ומאופיין בי. התאהבתי בעולם מלא ביופי, ביוקרה, באנינות טעם ובצ׳ארם עילאי והכל עם המון פשטות.

אז מי היא הייתה אותה אגדה?

ילדה צרפתייה שנולדה בעמק הלואר ב-19 באוגוסט 1883. כשהייתה בת 12 אמה נפטרה ואביה נאלץ לפזר אותה ואת חמשת אחיה משלא יכל לגדלם לבדו.
קוקו הגיעה לבית יתומים במנזר קתולי ושם למדה מהנזירות תפירה ומהן ספגה סגנון לבוש פשוט שלימים יאפיין את עיצוביה הפשוטים ויחד עם זאת הכל כך על זמניים ונצחיים. בגיל 18 עזבה את המנזר והפכה לזמרת מועדונים, שם אימצה את השם קוקו. בגיל 22 פרשה ומאז הפכה פילגש ומאהבת של אנשי עסקים עשירים שעזרו לה לפתוח את החנות הראשונה שלה בפריז, חנות כובעים. לימים פתחה עוד שתי חנויות בערים ביאריץ ודוביל ליד נורמנדי, שם היא החלה לעצב ולמכור גם בגדים ובכך היא הצליחה לצבור פופולריות בקרב נשות החברה הגבוהה, דבר שאפשר לה לפתוח עוד ועוד חנויות כאשר הסטודיו המרכזי של המותג ישב ברחוב קמבון בפריז.
שאנל האישה היחידה שנבחרה כאחת מתוך מאה האישים המשפיעים במאה ה-20 של מגזין טיים. תרמה דרך עיצוביה המון לאופנה המודרנית ולתנועה הפמיניסטית וזאת מבלי שהייתה פמיניסטית מוצהרת. הביאה לשחרור האישה בעיצוב בגדים מבדים רכים ונוחים וגאלה אותנו מהמחוכים. היא אמרה:
"Luxury must be comfortable, otherwise it is not luxury"
היא הביאה לחיינו את חליפת שלושת החלקים, עם חולצה רחבה וחצאית עם קפלים שתאפשר תנועה חופשית בהליכה. את השמלה השחורה הקטנה La petite robe noir  שנחשבת היום לפריט חובה אצל כל אשה בארון. קוקו הראשונה שלקחה בד שחור שהתאפיין באבל והפכה אותו לצבע חגיגי. הראשונה שהופיעה שזופה לאחר הפלגה בריביירה הצרפתית ובכך שינתה את התפיסה האסתטית לגבי גוון העור. ״הקרה הפריזאי״ תספורת קצרה שהפכה לסמל פריזאי ממנה. היא שילבה את המכנסיים שהיו פריט אופנה גברי בקולקציה נשית. חולצת הפסים המפורסמת הפכה לפריט חובה במלתחה הצרפתית, השראה שקיבלה מהדייגים מתקופת ילדותה במנזר. עוד הוכחה לכך שאופנה צריכה להיות פשוטה ולא מתוחכמת.
הראשונה שהוציאה בושם המורכב מתערובת של 50 ריחות שונים, הבושם שהפך לנמכר ביותר בעולם עד היום, נשמר ונמכר באריזתו המקורית ובמחיר קבוע. הצלחתו מיוחסת למרלין מונרו, כשזאת נשאלה מה את לובשת בערב לפני השינה? היא השיבה: "I wear only Chanel no' 5"

שנות העשרים היו שנים של שגשוג ופריחה מבחינה אופנאית. כמו קוקו שאנל הייתה גם אלזה סקיאפרלי ששגשגה וזאת עד תקופת השפל והכרזת מלחמת העולם השניה. כשפלשו הנאצים לצרפת בשנת 1940, סגרה שאנל את מפעליה ובזכות רומן עם קצין נאצי הורשתה להישאר בדירתה המפוארת במלון ריץ׳. בתום המלחמה שאנל ספגה ביקורות קשות ונאלצה לעזוב לשוויץ.
בשנת 1954 כשהיא בת 71 היא שבה לפריז והשתלטה על תעשיית האופנה. מעמדה האופנאי לא נפגע ויותר ממה שהיא התגעגעה לפריז, פריז התגעגעה אליה. באותם השנים היא החלה לצבור פופולריות בקרב נשות הוליווד ובכך פרחה גם בארה״ב וזכתה עוד בחייה להכרה שהיא כל כך ראויה לה. קוקו יצרה אופנה על זמנית שלא מתחלפת כל שנה ולא מתיישנת. הבגדים שלה משדרים אופנתיות, סגנון ושיק שאין לו גיל ואין לו עונה. היא מעולם לא התחתנה למרות מאהביה הרבים והקפידה להיקרא מדמוזאל.
היא הלכה לעולמה בגיל 88 בשנת 1971 בדירתה שבמלון ריץ׳. היא שינתה את פני עולם האופנה ובזכות כך נכתבו עליה מחזות זמר, סרטים וספרים רבים.

ואני פה מתוך בחירה לספר לכם על קוקו ועל הדרך שהתחילה כנערה עניה וכיצד הפכה למפורסמת בזכות המקוריות והגאונות שלה. אני איני מתעלמת מהעובדה שניהלה רומן עם קצין נאצי, אני בוחרת להתייחס לקוקו לפני שאנל.
בית האופנה שאנל הקרוי על שמה משגשג ברחוב קמבון בפריז עד היום. רוב אחזקתו של בית האופנה שאנל הייתה תמיד תחת ידיים יהודיות, וכיום הוא נמצא בבעלות יהודית מלאה למשפחת וורטהיימר. על גלגולו של בית האופנה שאנל תוכלו לקרוא כאן.

המאמר סגור לתגובות