סיפור האומנות של דיור כהישרדות

ART AS SURVIVAL

הסיפור של דיור

_

17.11.23

היום אני רוצה לספר לך על תכנית של +Apple TV שעתידה לצאת לאקרנים ב-14 בפברואר 2024 והולכת להציג תובנה חדשה על הקריירה של כריסטיאן דיור ו״המראה החדש״.

התכנית תציג לצופים תובנה חדשה על הקריירה של כריסטיאן דיור.
על רקע מלחמת העולם השניה, לאחר שדיור עזב את הצבא הצרפתי ב-1942, הוא הצטרף לבית ללונג
(Lucien Lelong) בפריז הכבושה ע״י הנאצים עד שפתח את הבית שלו ב-1946.
הקולקציה הראשונה שלו בת 90 החלקים הייתה להיט, וכמו שכרמל סנואו העורכת הראשית של באזר כינתה ״המראה החדש״.מפיק התכנית והבמאי טוד א.קסלר אומר, ״זה סיפור שלא סופר. הסיפור האישי של מסייה דיור נתן השראה לאנשים שזה בסדר לחלום פעם נוספת וזה נותן לי השראה שהוא עשה את זה דרך הבריאה, שיצירה היא הישרדות״.

התכנית בכיכובו של בן מנדלסון בתפקיד כריסטיאן דיור, עוקבת אחר הקריירה של האופנה לאורך מלחמת העולם השנייה, ומרכזת את היריבות שלו עם קוקו שאנל, אותה משחקת ג׳ולייט בינוש, שצלליותיה הרופפות והמשוחררות היו מנוגדות לחלוטין למותניו המודגשים והדרמטיות המובנית של דיור.
השניים לא היו יריבים רק כשזה הגיע לעסקים. שאנל סגרה את דלתותיה בתחילת המלחמה ולקחה לה מאהב נאצי, בעוד אחותו של כריסטיאן, קתרין, נעצרה, עונתה ונכלאה במחנה הריכוז רוונסברוק בשל עבודתה עם ההתנגדות הצרפתית.
בסדרה מככבים גם מייקל קרטר בתור אביו של כריסטיאן, מוריס דיור. מייזי וויליאמס בתור אחותו, קתרין דיור, וג׳ון מלקוביץ בתור המעצב לוסיאן ללונג, שכמובן היה בין הדמויות הבולטות במהלך ימיו הראשונים של דיור.

קסלר קיבל השראה לספר את סיפורו של דיור כדי להאיר אור על ״הזמנים יוצאי הדופן שחיים בהם״. הוא אומר: ״זוועות מלחמת העולם השנייה הביאו את האנושות על בירכיה וכריסטיאן דיור האלמוני שניצל מארבע השנים של הכיבוש הנאצי בפריז, עזר להחיות את הרוח ואת הרצון לחיות מחדש דרך יצירותיו״.

ואיזה טיימינג? כל כך מתאים לתקופה הזו שלנו.

למרות שהמוח מאחורי אחד ממעשי האופנה המשנים ביותר, היה נתון לקסם רב במשך עשרות שנים, המפיק בפועל מאמין שהסיפור שלו יהדהד את הקהל עכשיו יותר מתמיד.

״הסיפור של כריסטיאן דיור הוא סיפור של ניצחון, בליבו זה סיפור אנושי. הדחף שלו להצליח משקף את מה שכולנו רוצים, את ההכרה במה שאנחנו מסוגלים ומי שאנחנו באמת״, הוא אומר. ״זה מסע שמרתק את כולנו כי כולנו טיילנו בגרסה משלנו״.

אבל לא רק החדשנות של דיור הופכת אותו לסיפור שכדאי לספר. בתקופות האפלות ביותר, הוא עזר להפיח חיים בחזרה בעיר שטולטלה במלחמה.
״דיור היה אנדרדוג שנלחם בחירוף נפש כדי להיות עצמו וכדי בסופו של דבר להפוך את העולם למקום צבעוני יותר לחיות בו, והמורשת הזו מתקיימת עד היום״, אומר המפיק בפועל.

המאמר סגור לתגובות