סטלה עמר אייקון ישראלי בפריז

FASHION ICON

סטלה עמר

_

15.12.23

את השם סטלה עמר, יצא לך לשמוע?
ישראלית שניפצה את כל האג׳נדות המוכרות לגבי מידות הדוגמניות על המסלולים בפריז.

״בשנות ה-90 לא היה אז שיח על מידות גדולות, מוגלר וגוטייה התייחסו אליי כאייקון״

לאורך שלושה עשורים הפכה החברות האוהבת בין סטלה עמר לטיירי מוגלר שראה בה מוזה, לכוח מניע ששינה את עולם האופנה לעד.
סיפור חברות יפה וקשר ארוך שנים בין המעצב הצרפתי לדוגמנית הישראלית שהסתיים במפתיע כשמוגלר הלך לעולמו בינואר 2022.
באלבום התמונות של עמר ניתן לראות את הסיפור המיוחד הזה שמסופר בין התחום המקצועי לתחום האישי והחברי. רגע הם בחופשה במיקונוס ורגע הם בארוחת ערב לאחר תצוגת אופנה של המעצב והסיפור שמסופר באלבום, הוא סיפור על היחסים בין מעצב למוזה שלו.

מוגלר היה מהמעצבים הראשונים ששייפו את גבולות הגזרה של מודל היופי ושילבו דמויות של נשים חזקות וסקסיות על המסלול.
עמר הייתה שם אז בדיוק בזמן הנכון של תחילת שנות ה-90, ועזרה לנפץ את המחשבה שדוגמניות צריכות להיות רק בעלות גזרה דקיקה ומצומצמת.
למרות שהיא מתרחקת מהתיאור ״פלאס סייז״ כמה שיגדיר אותה באופן בלעדי, היא הייתה הראשונה לכבוש את המסלולים בגזרה הזו בשבועות האופנה.
השניים הכירו בניו-יורק של שנות ה-80. עמר שנולדה בישראל וגרה בחיפה, עזבה את הארץ בשנות ה-20 לחייה ונחתה בניו-יורק. שם היא הפכה לסטלה אליס, השם שבו היא מוכרת בכל העולם. הם ניפגשו דרך חברים משותפים והקליק ישר נוצר.
״באותו זמן למדתי איפור וכשסיימתי מוגלר הזמין אותי לאפר בתצוגה שלו בשבוע האופנה בפריז״, היא מספרת על תצוגת אביב-קיץ 1991. ״איפרתי עונה אחת בלבד בתצוגות של שאנל,איסי מיאקי ואחרים. במקביל באותו הזמן, הכרתי את ז׳אן פול גוטייה בתצוגה של ויויאן ווסטווד. כמה ימים לאחר מכן, הוא שאל אם אני רוצה לצעוד עבורו״.
בשנים 1992 עד 1996 עמר אליס הפכה למזוהה עם גוטייה, הכוכב הגדול של פריז. היא השתתפה בתצוגות אופנה, הוזמנה להופיע בספר ״סקס״ השערורייתי של מדונה, הצטלמה עבור צלמי אופנה שונים, וכל זה לא הפריע לקשר שלה עם מוגלר שנשמר וגם הוא בסופו של דבר ביקש ממנה לצעוד לצידו.
״זה היה מעט סיכון עבור מוגלר, כי אני לא דוגמנית מהשורה, ולא אחת שקופצת ממעצב למעצב״ היא מספרת. ״הייתי מזוהה עם גוטייה ולא יכולתי לעבוד עם מוגלר בלי שהדבר יהיה מוסכם. חששתי שזה יעצור לי את העבודה עם גוטייה, אבל טיירי ביקש רשות מגוטייה והוא הסכים. הם הצליחו כתף לכתף, והיה בניהם כבוד גדול״.שיתוף הפעולה הראשון של עמר עם מוגלר היה בקליפ משנת 1994 שביים לג׳ורג׳ מייקל. בקליפ היו דוגמניות על מהשורה הראשונה של אותה התקופה ונוצר ויכוח בניהם על הנוכחות של עמר בקליפ. בסופו של דבר נוצרו שני קליפים, כאשר על אחד חתום מייקל כבמאי שחתך את עמר בעריכה. והשני חתום ע״י מוגלר שנתן לה מקום של כבוד בעריכה.
אחר כך הגיעו תצוגות האופנה ומערכות לבוש שיצר מוגלר על גופה השופע. אצל מוגלר הדוגמנית לא רק צעדה הלוך ושוב, אלא התצוגות היו מופע ראווה שיכול להימשך גם כשעה.
מבחינה עיצובית תהליך העבודה של גוטייה ומוגלר היה שונה היא מסבירה. ״גוטייה בנה מחוך שהרים את החזה מעלה, ועליו היה בונה את הבגד הכללי. מוגלר בנה את הבגד בנפרד עבור כל דוגמנית״…
תצוגות האופנה של מוגלר היו מדוברות ביותר באותה התקופה. תצוגות עשירות מאוד במוזיקה, תיאטרון, מחול ומפורסמות רבות.

״נהניתי מאוד לצעוד על המסלול״ אומרת עמר ״גוטייה ומוגלר נתנו לי במה להציג את הדמות שלי, כל אחד דרך העיניים שלו. בפריז כבר הייתי די מוכרת אז עם השיער השחור והמחוכים שהייתי לובשת. ועל הבמה הפרסום הפך לעולמי״.

בזמנו התקשורת התייחסה אליה כאל סנסציה, תופעה, גימיק. אבל האמת היא שהיא נחשבת לראשונת הדוגמניות הגדולות שצעדו על המסלולים בפריז. אישה גדולה ולא מתנצלת.
״לא היה שיח על מידות גדולות, התייחסו אליי כאייקון״ היא מסבירה. ״זה גם לא שעיצבו למידה שלי, דברים נתפרו במיוחד. עולם האופנה לא השתנה מאז הרבה ביחס למידות, היום יש לזה הגדרה, קוראים לנו ״פלאס״. למה פלאס? היא מתרעמת. ״למה כל הזמן יש צורך למתג? מבחינתי פלאס סייז זה מיתוג לא רלוונטי. אני לא מסכימה איתו, אבל זה מה שיש. את עצמי אני מכנה ״סייז סקסי״.

מערכת היחסים שלה עם מוגלר נותרה על בסיס חברי גם לאחר שעזב את בית האופנה שלו בתחילת שנות האלפיים.
״היינו נוסעים כל שנה לחופשות יחד… הוא היה איש טוב ואיש רע״. ״הוא היה איש נדיב וטוב לב, שנון, חד מחשבה, פרפקציוניסט ומאוד מצחיק. מצד שני, הייתה לו לשון חדה והוא לא דפק חשבון לאף אחד, בניגוד למעצבים אחרים בתעשייה הוא תמיד עמד על שלו ואנשים אהבו והעריכו אותו בגלל זה. הוא מצידו אהב את כולם, אבל מעולם לא ביטל את עצמו בשביל מפורסמים או עורכים״.
עמר ממשיכה ומספרת על מוגלר, ״הוא הכי אכפתי ומלא אהבה. הבאתי אותו לישראל בסוף שנות ה-90 (דרך אגב, אליס הביאה בזמנו גם את גוטייה לארץ) ונסענו לטייל בתל אביב, בירושלים, בים המלח. קצת מסיבות, הרבה אוכל״.
מוגלר הלך לעולמו בינואר 2022 ועמר משתפת ״הוא חסר לי כל הזמן. מאז שהוא עבר לחיות בברלין, הקשר עבר לשלט רחוק, אבל עדיין היינו מדברים וניפגשים מדי פעם. כמה חודשים לפני מותו הגעתי מניו-יורק לפתיחה של התערוכה בפריז… ישבנו במסעדת ׳לולו׳ במשך שני ערבים, ואז כל אחד חזר לביתו. שלושה חודשים לאחר מכן, הוא מת״.

עמר יצרה תערוכת מחווה למוגלר יחד עם חבר קרוב במוזיאון ברוקלין. בתערוכה הוצגו השניים בבגדי המעצב על רקע עיצוביו. המפגש המחודש הזה עם יצירותיו של מוגלר אפשר לעמר להתרשם מהיכולות הטכניות והעיצוביות שלו.
״תמיד בתצוגות הייתי בשורה ראשונה או על המסלול או באפטר פארטי או מאחורי הקלעים, ופתאום לראות את כל העבודה שלו מאוגדת יחד, עשה לי צמרמורת. כל בגד, כל עיצוב, החזיר אותי למקומות וזכרונות בפריז. אני יודעת שהוא היה מאוד מאושר מהתערוכה שנדדה בעולם״.

 

המאמר סגור לתגובות