חשיבות האופנה במלחמה

FASHION IN WAR

חשיבות האופנה בזמן מלחמה

_

27.10.23

כשהמילה שואה עלתה הרבה השבוע וביחד עם העובדה שאני עכשיו בבית, החלטתי לשבת ולחקור את נושא האופנה בתקופת מלחמת העולם השניה בצרפת, הלוא היא תקופת השואה שלנו.
בואי תצללי איתי לעולם אחר ולא תאמיני עד כמה החשיבות של האופנה וההתעסקות איתה הייתה גדולה.

בשנת 1939 הפכה האופנה לתחום כלכלי וסמלי בעל חשיבות רבה בצרפת. לאחר פלישת הגרמנים, האופנה הצרפתית צומצמה וכתוצאה מכך היה חשש שהיא תודח מהכתרתה כמלכת האופנה העולמית.
במהלך המלחמה אזכור ההתנגדות בצרפת העלה תמונות רבות של אזרחים אמיצים מפוצצים פסי רכבת, או מתנקשים בנאצים. לרוב היה מדובר על גברים, אולם היו סוגים רבים של התנגדות, גם של נשים.

את בטח זוכרת את הסיפור של קתרין דיור שבעצמה עבדה בהתנגדות הצרפתית, נכון?

בכל מקרה, נשות ההתנגדות היו לכודות בפריז ונאלצו להיתקל בגרמנים על בסיס יומיומי, דבר שהקשה עליהן לקבל החלטות כמו האם לצאת מבית קפה כשהאויב נכנס או כיצד לדאוג לשלום ילדיהן או הוריהן, ולכן הן החליטו להשתמש באופנה ובשמירה על אופנתיות כנשק להתנגדות.
הן החליטו שהן חייבות להישאר אופנתיות ופריזאיות לאורך כל המלחמה וזאת למרות הקושי להשיג חומרים טובים, כי מבחינתן זה הפך לעניין של גאווה אישית ולאומית להתלבש בצורה הכי יפה ומקוממת שאפשר.

עבור נשים רבות זוהי הייתה ממש נקמה, הנקמה הכי טובה בגרמנים.
מרגע הכרזת המלחמה גם המגזינים מילאו תפקיד חשוב. הם דחקו בנשים ״להישאר כמו שהן, כמו שהגברים ירצו לראותן אותן, יפות תואר״ כשהם חוזרים מהמלחמה. עוד הם אמרו, שאולי הגרמנים מנהלים את המדינה אבל לעולם הם לא יצליחו להרוס את הגאווה ואת תחושת העליונות באופנה בפריז שנחשבה לנצח שלהם.אותם מגזינים המשיכו לעבוד אפילו שאספקת הנייר הייתה מוגבלת והם הפכו פופולריים יותר ויותר ואפילו נתנו עצות כיצד ניתן להתאים פריטים קיימים, הדפסים שונים וסוגי בדים שונים.
הנעליים שהיו אז עשויות משעם או עץ, קושטו ע״י נערות בעלות תושייה בשאריות של בדים בניסיון להפוך אותן לאופנתיות. כשהיה קשה להשיג גרבי משי, נשים מסויימות התמקצעו בצביעת קו שחור ישר לאורך השוקיים כדי לחקות תפר של גרב אמיתית.
נשים החלו ללבוש מכנסיים מחופשים לחצאית, שכן נסיעה באופניים הייתה חיונית והן לא רצו למשוך תשומת לב.
עבור רוב הנשים בצרפת בתקופת המלחמה, האופנה הייתה שאלה של התגברות על מחסור שנגרם ע״י האוייב והנחישות להישאר אלגנטית לא משנה מה.

רצונה של גרמניה לדחוק את צרפת כמנהיגת האופנה העולמית הגיעה עם תכנית מדוייקת של הנאצים, ״אופנת העבר הייתה פריז – אופנת העתיד נמצאת בגרמניה הגדולה״. הם תכננו למזג את תעשיית הקוטור הצרפתית לזו הגרמנית ע״י העברה פיזית של האיטליים (הסדנאות) והעובדים שלה לברלין.

לוסיין ללונג הקוטורייר שעמד בראש הרשמי של התעשייה קם וטען שאין אפשרות לעקור, להעביר ולשרוד את המעבר של 20.000 העובדים בתעשייה. קישורי השכנוע שלו הצליחו להביא את הנאצים לוותר על דרישותיהם וכך תעשיית האופנה הצרפתית נותרה כמו שהיא.

תעשיית ההוט קוטור שרדה בפריז. ללונג המשיך להציג קולקציות ועד שנת 1944, 12.000 אנשים עדיין עבדו בתעשייה ויותר מ-60 סלונים נותרו פתוחים.
ללונג בהשקפתו על חשיבות האופנה הקפיד על ״מראה של שלווה לצרפת, ככל שהנשים הצרפתיות אלגנטיות יותר, כך ארצנו תראה לא חוששת מהעתיד״.
אלזה סקיאפרלי השוותה את האופנה להתנגדות ואמרה שכל כובע היה ״סטירת לחי לנאצים״.

מהלכים אלה הובילו למעלה מ-200 נשות נאצים לרכוש אישורים מיוחדים לקנות אופנה מהסלונים הצרפתיים, בניהם של ללונג.
לאחר המלחמה ללונג נשפט על שיתוף פעולה אולם בית המשפט זיכה אותו בטענה שהשיתוף היה מינימלי בלבד ובשביל להציל את מקומות העבודה והמורשת של צרפת.
ללונג המשיך לעבוד ואפילו נהנה לחגוג את האוסף החדש של בן חסותו כריסטיאן דיור לאחר המלחמה ואחר כך פרש עקב בריאות לקויה.

את בוודאי זוכרת שדיברנו על דיור שהשיק את הקולקציה הראשונה שלו עם מבט רומנטי וזוהר במידה רבה לאחר המלחמה כשהמטרה  העיקרית בה הייתה מאוד ברורה, להראות את צרפת חזקה ועשירה גם לאחר המלחמה.

לאורך כל החקר שלי אני תמיד מוצאת בסיפורים שונים ובנושאים שונים, כמה חשוב לעם הצרפתי לאורך כל ההיסטוריה שלו להפגין תמיד חוסן וכוח ועוצמה וגאווה ללא כל קשר למה שקורה מסביב.
זה מחבר אותי עכשיו למצב שלנו כעם ואני ממש בעד ללמוד את זה מהם.לא לפחד!
לא להתהלך כשאנחנו מפגינים חולשה ושבר!
להיות תמיד בראש מורם!
לשדר תמיד חוסן ועוצמה!
ותמיד תמיד לזכור, אנחנו עם חזק, יש לנו מערכת ביטחון חזקה, ואנחנו ננצח!!! 
אנחנו ננצח בכזו עוצמה שכל העולם יראה את זה ויעריך אותנו!!!
כי אין לנו ארץ אחרת ועליה אנחנו נמשיך להילחם בכל הכוח!!

המאמר סגור לתגובות