ז׳אן פול מי?

JEAN PAUL WHO?

ז׳אן פול גוטייה

_

22.03.24

מעצב האופנה הצרפתי ז׳אן פול גוטייה מתואר כ״ילד הרע״ של תעשיית האופנה אשר ידוע בעיצוביו הלא שגרתיים.
גוטייה הקים את הבית על שמו ב-1982 והתרחב עם קו הבישום ב-1993. הוא הוכשר בבית הספר הלאומי לאומנויות חזותיות ובמהלך השנים עבד עבור בלנסיאגה, כריסטיאן דיור ולואי ויטון.
אף אחד לא יכול להתפאר בכך שעבר כל כך הרבה תקופות אופנה שונות חוץ מאשר ז׳אן פול גוטייה. הוא היה עד לשחרור ארונות הבגדים לנשים ולהופעת ה״מוכן ללבישה״. ההחלטה שלו להקים מותג משל עצמו הייתה כדי לזעזע את העולם הרשמי של היוקרה הצרפתית של שנות ה-70 ולאתגר את הפנטזיה של שיק פריזאי. הוא חי את חיי שנות ה-80 כמו שהם, אבל תמיד ידע להמציא את עצמו מחדש כדי לא להישאר סמל של אסתטיקה שחלפה.
בעודו מעורר אופנה עם רעיונות חדשניים, גוטייה גם העז את האופנה העילית ובין השנים 2003 ל- 2010 הוא השתלט והפך להיות המנהל הקריאטיבי של בית היוקרה הצרפתי הרמס. גוטייה פרש מעסקי האופנה לאחר תצוגת ההוט קוטור ליום השנה ה-50 שלו במהלך שבוע האופנה בפריז בינואר 2020.
היום בגיל 71 פנסיונר האופנה אומר: ״תמיד החמיאו לי כשהעתיקו אותי״…
מאז שפרש הקונספט שלו לעתיד המותג שלו היה להזמין בכל עונה אורח מעצב חדש שיביע את החזון שלו על העולם של גוטייה תוך שהוא מאפיין את הקודים של הבית.
״הפרשנות המחודשת של מותג הוט קוטור על ידי מעצבים שונים הוא רעיון שהיה לי כבר בשנות ה-90״ אמר גוטייה, ועל הקולקציה שתוצג ביוני 2024 במסגרת שבוע האופנה יהיה אמון ניקולס די פליס.

סגנונו חסר הכבוד הכל כך אופייני לו החל בשנת 1981 כשהרבה מהקולקציות הבאות שלו התבססו על בגדי רחוב תוך התמקדות בתרבות פופולרית, בעוד שקולקציות ההוט קוטור שלו היו רשמיות מאוד אך בו זמנית גם יוצאות דופן ושובבות. גוטייה מספר שאת ההשראות שלו הוא ספג מתרבות הטלויזיה והרחוב שהביאו לעיתים חוצפה שהובילה לטרנדים חדשים.
בשנת 1997 קו האופנה העילית שלו הביא לו הצלחה עצומה, משום שבאוסף הזה הוא הצליח לבטא בחופשיות את היקף האסתטיקה שלו והוא שאב השראה מתרבויות שונות באופן קיצוני, מהודו המזרחית ועד ליהדות החסידית.
גוטייה גרם להלם בעקבות כך שהשתמש בדוגמנים לא שגרתיים לתצוגות שלו, כמו גברים מבוגרים, נשים מלאות (את זוכרת את סטלה עמר שלנו שאמרה שגוטייה ומוגלר התייחסו אליה כאייקון?), דוגמניות עם פירסינג וקעקוע כבד. דבר זה זיכה אותו בפופולריות עצומה. גם טרנד צבע השיער האפור מיוחס לגוטייה, כאשר הציג דוגמניות בעלות ״שיער סבתא״ בתצוגת האופנה סתיו/חורף 2011 ובאביב 2015 כבר הצטרפו אליו לטרנד גם בתים אחרים, אפילו שאנל:) ומאז, הטרנד הזה התעורר גם בקרב הידוענים והציבור הרחב.
אם אני פותחת לרגע סוגריים, הצבע האפור של השיער שלי נמצא נוכח וקיים אצלי הרבה מאוד שנים. כמו שאת מכירה אותי, את בוודאי יודעת שטרנדית אני לא 🙂 אז אמנם סיפור השיער האפור באמת התחיל כטרנד, אולם אני החלטתי לאמץ אותו כאמירה ודרך קבע.

חלק מההמצאות הבולטות והמאפיינות של גוטייה הם קו החצאיות שלו לגברים, הגאונות שלו להפוך קופסת פח לאחד מהמוצרים הנחשקים שבתוכו הריחות המצויינים שלו והמחוך האייקוני לנשים עם חזיית הקונוס. מדונה הייתה מהלקוחות הבולטות שלו ובשנת 1990 הוא זה שעיצב עבורה את כל הבגדים לסיבוב ההופעות העולמי שלה.
באותה השנה חברו ושותפו לעסקים פרנסיס מנוג׳ הלך לעולמו מסיבות הקשורות לאיידס, דבר שהוביל את גוטייה להפחית את הראוותנות שלו ולתכנן אירועים יותר אינטימיים.
בשנים 2003-2004 הוא נתן חסות לתערוכה במכון התלבושות של מוזיאון המטרופולין בניו יורק בשם ״לב אמיץ: גברים בחצאיות״. בתערוכה הזו בנוסף לגוטייה הוצגו גם עיצובים של דריס ואן נוטן, ויויאן ווסטווד ורודי גרנרייך כדי לבחון ״מעצבים ויחידים שניכסו את החצאית כאמצעי להחדרת חידוש לאופנה הגברית, כאמצעי לחרוג מקודים מוסריים וחברתיים וכאמצעי להגדרה מחדש של גבריות אידיאלית״.
גוטיה היה ידוע גם כחובב אירוויזיון ומאז 1991 הוא הלביש כמה מהמשתתפות בצרפת, ב-1993 הוא הנחה תכנית טלויזיה וב-2012 הוא נבחר כחבר חבר השופטים לתחרות הראשית בפסטיבל קאן. זו הייתה הפעם הראשונה שמעצב אופנה נקרא לשבת בחבר מושבעים בפסטיבל.
מאז בית הספר לגוטייה היה עניין באופנה, והביטחון שלו לגבי המיניות שלו התקבל רק כשנודע לו שכמה ממעצבי האופנה האייקונים היו גם הומוסקסואלים או ביסקסואלים.

ז׳אן פול גוטייה יוצר האופנה שגורלו יוצא הדופן הפך אותו לאחד מגדולי הקוטוריירים בעולם, מבלי ללמוד בבית ספר לאופנה. בזכות החוצפה, הכישרון, חוסר הכבוד וההומור שלו, כמובן!

״אני אוהב לשלב בגדים, אנשים, שיעורים חברתיים, ז׳אנרים… ולהנות עם זה״.

הרבה לפני שאמר את זה, הפך גוטייה את ההכללה, ההגיון והערבוב בין ז׳אנרים לעמודי התווך המרוממים של עולמו. עולם שבו אנשים מכל צבע, צורה וזהות חוגגים! מבחינתו החזון הזה הוא טבעי, חגיגי ויש מי שיקרא לזה פרובוקטיבי, אבל הוא פשוט רוצה להראות את העולם על כל המגוון שלו.
המחוכים הסקסים שלו לא מוסתרים מתחת לבגדים, הם הבגדים! אמירה עוצמתית על עצם מהות הנשיות. החצאית גם מבטלת את המוסכמות, ותופסת בגאווה את מקומה במלתחה הגברית.
ז׳אן פול גוטייה משנה את מהלך הכל וכולם, והאובססיה הזו שלו להסכמות חושניות הפכה לשם הנרדף לבית גוטייה.
כיום, דור חדש של אייקונים מצטרף למשפחת JPG ובניהם: דואה ליפה, לילי נאס x, קים קרדשיאן ועוד.

המאמר סגור לתגובות