זהו קסם של קשר פריזאי

MAGIC PARISIAN

זהו קסם של קשר פריזאי

_

11.2.21

פריז אהובתי היא בירת האופנה העולמית, עיר האורות, עיר של אהבה וקולינריה משובחת. עיר של אומנות, כל כך יפה ועשירה במבנים מרהיבים, ממש מוזאון פתוח. זו העיר שגרמה לי להתאהב בה ללא תקנה! אז מה הפלא שבכל ביקור שלי בעיר המדהימה הזו אני מקפידה לשוטט ברגל, להנות מכל מבנה ולהיכנס לכל סמטה, איך שהוא אני יודעת שמחכה לי שם קסם חדש ומיוחד.

אני עוקבת אחרי המון אתרים ומבנים בפריז, אחד מהאהובים עליי הוא ״בניין האופרה של פריז״ או בשמו "Palais Garnier".
בניין האופרה המכונה ארמון גרנייה, הוא בית אופרה מרשים בקצה הצפוני של שדרת האופנה ברובע התשיעי של פריז. בניין שנחשב לאחת מיצירות האדריכלות היפות והמפוארות ביותר, נבנה בהוראתו של נפוליון השלישי שביקש בניין גדול יותר, בוהק יותר ומפואר יותר מקודמו. המתכנן הזוכה היה שארל גרנייה שזהו תכנונו הראשון שהתברר כמוצלח כי בהמשך, הוא הוזמן לבנות את האופרה גרנייה דה מונטה קרלו במונקו.

ייחודו של המבנה היה בהבנתו של גרנייה את צרכי המבנה, שהמטרה החברתית באותה העת הייתה לראות ולהיראות. על כן השטחים הציבוריים במבנה מהווים את מחציתו ואולם הכניסה מקורה במראות על מנת שיוכלו באי הבניין לוודא כי תלבושותיהם מסודרות. מאולם הכניסה עולות מדרגות שיש רחבות אל אולמות ההמתנה הגדולים והמרווחים שמהם צופים על מדרגות השיש בכדי לראות את הבאים הנוספים. מתאי המנויים קשה לראות את הבמה אך קל מאוד לראות את התאים האחרים, דבר חשוב יותר באותה התקופה. צבע כסאות האולם אדום קטיפתי, גרנייה אמר כי הוא רואה את הנשים שבאות לאופרה כתכשיטים ועל כן הן צריכות לשבת בתוך קופסת תכשיטים.
יום אחד קפצה לנגד עיניי תמונה של בלרינה מדהימה, לבושה בבגד עם המון מוטיבים שמימיים מנצנצים, ופאייטים הרקומים בעבודת יד בעדינות רבה, דבר שגרם לבלרינה להיות מוארת. בשיטוט מעמיק קראתי את מה שהבנתי מההתבוננות הראשונה, יצירת המופת הזו היא בהנחייתה של לא אחרת מאשר וירג׳יני ויאר העומדת בראש בית האופנה שאנל.
בית האופנה האהוב עליי ביותר מחדש את תמיכתו בבית האהוב עליי ביותר, בכך שהפך לפטרונו של בלט האופרה בפריז.
תחילת הדרך הייתה בשנת 1924 כאשר הגברת הראשונה גבריאל שאנל העמידה את חזונה לשירות הריקודים ע״י יצירת כמה תלבושות של בלט. גאלת האופרה של פריז היא עמוד התווך בלוח השנה הפריזאי. בשנת הקורונה היא לצערנו התקיימה ברשת, עם מחזה חי שנתן את הטון לשאר הופעות העונה והרקדנים חזרו לבמה אחרי מספר רב של שבועות לבושים בתלבושות מפוארות של בית האופנה שאנל.

אני כל כך נהנית לכתוב ולספר על חיבור בין שני בתים פריזאיים שאני כל כך אוהבת ואני ממליצה בחום לכל מי שמגיע לפריז לרכוש כרטיס לבית האופרה ולהנות מבניין מרשים במיוחד. ניתן גם לרכוש כרטיס רק להסתכלות מסביב ללא מופע.

המאמר סגור לתגובות