הסיפור של גבי אגיון

GABY AGHION

הסיפור של גבי אגיון

_

19.01.24

לפני כחודש וחצי סיפרתי לך על תערוכות חדשות בניחוח צרפתי. אחת מהן ״מצב הרוח של הרגע: גבי אגיון ובית קלואה״ מוצגת בימים אלה במוזיאון היהודי בניו יורק, ותוצג עד ה-18 בפברואר 2024, מה שהביא אותי לספר לך בהרחבה על מי היא הייתה אותה גבי אגיון…

גבי (גבריאל) אגיון נולדה וגדלה באלכסנדריה, מצרים להורים יהודיים. בזכות העובדה שאביה היה איש עסקים וניהל מפעל לטבק היא נחשפה והכירה היטב את עולם המסחר. גדלה בקרב בנות האליטה וקיבלה חינוך צרפתי בסטייל קפדני מאוד.
היא ביקרה לראשונה בפריז כשהייתה בת 18, ושנה אחר כך נישאה לריימונד אגיון שהיה בעל הון.
בני הזוג התיישבו בפריז ב-1945 וניהלו חיים בסגנון בוהמייני. הם התרועעו עם סופרים, משוררים ואפילו עם פיקאסו עד שבהמשך ריימונד פתח גלריה לאומנות מודרנית.

למרות חייה הנוחים, לגבי היו שאיפות גדולות ואמרה ״אני חייבת לעבוד, לא מספיק לי רק לאכול ארוחת צהריים״, והחליטה להשתלב בעולם האופנה.
היא הזמינה לדירתה בפריז שישה דגמים של שמלות קיץ באיכות גבוהה, אולם בסגנון נוח שיהיה לה קל לבצע שינויים והתאמות. השמלות זכו להצלחה אדירה.
למותג היא בחרה את השם ״קלואה״ על שם חברתה ולא את שמה. במהרה היא חברה אל שותף עסקי ואלה השיקו פעמיים בשנה תצוגות ״מוכן ללבישה״ בקפה דה פלור בשכונת סן ז׳רמן שהפכו לאירוע מרכזי מהרגע שהחלו ב-1956.
מטרתה של אגיון הייתה להביא אופנה איכותית להמוני נשים והיא סיפרה ״מה שריגש אותי היה שצריך להמציא הכל מהתחלה״.
החזון שלה והפיקחות שלה הביאו עד מהרה את תעשיית ביגוד ״המוכן ללבישה״ למקום ראשון גם בקרב האליטה. היא זו שהביאה לראשונה את ״מוכן ללבישה״ ולא איב סאן לורן כמו שכולם חושבים.
הייתה לגבי תביעת עין מעולה וב-1966 היא לקחה את קארל לאגרפלד להיות לה מעצב ראשי. בין לקוחותיה היו ג׳קי קנדי, בריג׳יט ברדו, גרייס קאלי ועוד.
את הבוטיק הראשון שלה ״קלואה״ בפריז היא פתחה ב-1971.

גבריאל מכרה את חלקה בחברה בשנת 1985 לתאגיד דנהיל, אך תמיד נשארה מעורבת בכל המרחש בבית ובתעשייה. היא לא התנתקה והמשיכה להשמיע את ביקורתה וחוות דעתה על הקולקציות השונות. בשנים האחרונות לחייה היא סבלה מבעיות בריאותיות שאילצו אותה לשבת על כסא גלגלים, ובדצמבר האחרון לחייה היא זכתה לקבל את מדליית ליגיון הכבוד היוקרתית בפריז. היא מעולם לא החמיצה תצוגה של קלואה ואף שלא הייתה מעצבת ממש, מעצבי המותג לדורותיהם מעידים כי היא זו שנתנה את הטון והכתיבה את הרוח, הסגנון והטעם של המותג.
אגיון הלכה לעולמה ב-2014 כשהיא בת 93.

״קלואה״ מותג האופנה הצרפתי שהקימה גבי לפני שבעה עשורים, עלה לכותרות לאחרונה כשמינה את צ׳מנה כמאלי למעצבת הבית. גם עם כניסתה של כמאלי לבית, חזונה של אגיון המבוסס על עיצוב לנשים ע״י נשים ממשיך להתקיים וכמו שהזכרתי לך בעבר, לבתי האופנה הצרפתיים מאוד חשוב לשמור על מייסדי הבתים וכל מעצב חדש שנכנס לתפקיד יודע זאת ומשמר את המסורת.
בית האופנה קלואה הבטיח שהרוח והחזון של גבי ימשיכו להשפיע על זהותו של הבית והשפעתה על עולם האופנה תישאר נצחית, והם בהחלט עומדים בזה.
כמאלי ידועה בשימושה המופתי במרקמים וצבעים, והיא משלבת אלמנטים רומנטיים בהשראת וינטג׳ ביצירותיה. כמו גם היא שואפת לשלב מורשת הסטורית עם רגישות עכשווית והתמקדות בפריטים שהם נצחיים ורלוונטים כאחד לאישה המודרנית.
התערוכה שמוצגת עכשיו במוזיאון היהודי בניו יורק משמשת תזכורת החלטית לרוח של בית האופנה קלואה, מותג שעכשיו יותר מתמיד מאמץ את ״מצב הרוח של הרגע״.

בימים אלה אני מרגישה נחמה קטנה בכל פעם שאני קוראת על עוד נפש יהודייה שעשתה חיל בעולם האופנה ושהרוח שלה ממשיכה להתקיים והמותג שייסדה קלואה ממשיך לככב ולכבוש את במות פריז.
כוח יהודי נשי שכזה…

ואם נשי, אז לפני סיום אני רוצה להמליץ לך לצפות בסדרת הדוקו החדשה על גברת קוקו שאנל ב- yes. סדרת הדוקו בשני חלקים מנסה לספר את הסיפור של הילדה היתומה שפרצה דרך בגאונותה והשאירה את חותמה עד היום בחיי כולנו.

המאמר סגור לתגובות