הבית הצרפתי הוותיק ביותר

LANVIN PARIS

הבית הצרפתי הוותיק

_

10.11.23

השבוע קיבלתי מחברים שלי בפריז ידיעה על תערוכה חד פעמית ויוצאת דופן, ״זיכרון אלגנטי״, שהוקמה בשיתוף פעולה של בית העירייה ברובע ה-16 ומוזיאון האופנה Palais Galliera.
התערוכה ״זיכרון של אישה אלגנטית״ נותנת כבוד לפרנסואז, תושבת הרובע ה-16, שעבדה יותר מארבעים שנה עבור שני בתי אופנה צרפתיים יוקרתיים: שאנל ולנווין.
דרך סיפורה של פרנזואז, התערוכה מדגישה את מקצוע המוכרת הראשונה בבתי אופנה עילית פריזאיים וכן את תור הזהב של אופנה עילית מ-1920 עד 1970.
הסיור חושף ארכיוני אופנה, לרבות דוגמניות של לנווין, מגזיני אופנה, תכשיטים, בגדי עבודה, תיקים ואפילו נעליים.
התערוכה חינמית וללא צורך בהזמנה אם במקרה את קוראת שורות אלו כשאת בפריז, היא תהיה מוצגת לצערי רק עד ה-25 בנובמבר.על שאנל שמעת ממני מספר פעמים ותוכלי לקרוא כאן.
על לנווין, אספר לך עכשיו…

לנווין Lanvin הוא בית אופנה צרפתי יוקרתי שבסיסו בפריז והוא נוסד בשנת 1889 על ידי ז׳אן לנווין והוא הוותיק ביותר שפועל עד היום.
אז מי היא הייתה ז׳אן לנווין?

ז׳אן-מארי לנווין הייתה מעצבת אופנה עילית צרפתייה. היא הקימה את בית האופנה Lanvin ואת חברת היופי והבישום Lanvin Parfums.
בשנת 1909 הצטרפה לנווין לאגודה דה לה קוטור שסימנה את מעמדה הפורמלי כתופרת. היא תפרה בגדים לבתה ואלו החלו למשוך את תשומת הלב של אנשים עשירים שביקשו עותקים גם לילדים שלהם.
עד מהרה לנווין החלה לתפור שמלות גם לאימהות ובקהל הלקוחות שלה היו גם כמה שמות מפורסמים ביותר באירופה.
בשנות ה-20 לנווין פתחה גם חנויות המוקדשות לעיצוב הבית, בגדי גברים, פרוות והלבשה תחתונה. המאמץ המשמעותי ביותר שלה היה יצירת Lanvin Parfums והשקת הבושם המיוחד שלה Arpège שהוצג ב-1927 ונוצר בהשראת הצליל של בתה מרגריט מתרגלת על הפסנתר, (ארפג׳יו במוזיקה זה לשמוע ברציפות את התווים, סוויטה מוזיקאלית של צלילים מסודרים), והוא ניחוח החתימה שלה.
מרגריט היא בתה היחידה של ז׳אן מנישואיה לאציל איטלקי.
בשנת 1922 לנווין שיתפה פעולה עם מעצב צרפתי מהולל ארמנד-אלברט ראטו בעיצוב מחדש של דירתה, בתיה ועסקיה. הזוג פיתח ידידות וראטו שימש כמעצב לבקבוקי הבשמים והפך למנהלה של המחלקה לעיצוב פנים שהוקמה בחנות הראשית.לנווין נפטרה ביולי 1946 ובתה מרגריט לקחה את מקומה והפכה למנהלת בית האופנה לנווין.
את ניהול המשרד היא חלקה עם בן דודה וכשהיא נפטרה בשנת 1958 בגלל שהייתה חשוכת ילדים הבעלות של הבית עברה לבן דודה, איב לנווין.
משרדה המקורי של ז׳אן נשמר במשרדי החברה של לנווין בפריז.

בית האופנה עבר גלגולים רבים בבעלות ואפילו הגיע לידיים יפניות ששם עשה את הרווח הכי משמעותי של הבית מיום הקמתו, עד שחלק ממנו נמכר שוב לידיים צרפתיות.
הבית המשיך לעבור גלגולים ואם את זוכרת שסיפרתי לך בעבר, אלבר אלבז שלנו עבד כמנהל האומנותי בבית הזה משנת 2002 עד 2015, אז סיים את עבודתו עקב חילוקי דעות עם בעלי המניות.
בית האופנה לנווין המשיך לעבור גלגולים ונמצא בבעלויות של כמה חברות אחזקה.
בשנת 2023, קבוצת לנווין נרשמה בבורסת ניו יורק לפי שווי עסקה של 1.3 מיליארד דולר.
בשנת 2019 מונה למנהלה הקריאטיבי של לנווין, המעצב הצרפתי ברונו סיאל. ברונו סימן כיוון חדש ומכריע ועבד גם עם ג׳ונתן אנדרסון של המותג הספרדי Loewe אז נראה כי ברונו עמד בפני הלחץ הגדול להפוך את העניינים עבור הבית.

ברונו עובד בבית האופנה לנווין עד היום.

הלוגו של לנווין נוצר בהשראת תמונה שצולמה עבור ז׳אן לנווין בנשף שהשתתפה בו עם בתה והן היו לבושות בתלבושות תואמות בשנת 1907.
אלבר אלבז אמר: ״זה לא אריה וזה לא סוס. זה אמא ובת, ואני מוצא את הלוגו מאוד מרגש״.
היום הלוגו הוא רק השם ואת חנות הדגל תמצאי ב-

 Rue du Faubourg Saint-Honoré Paris

זהו סיפור על אישה אחת ענקית, שהצליחה לבנות בית אופנה יוקרתי ופיתחה אותו והתרחבה ושרדה איתו גם בתקופת מלחמת העולם השניה.
זהו סיפור על שאיפות והצלחה…

המאמר סגור לתגובות