אספן הקוטור הקטן גדול

COUTURE COLLECTOR

אספן הקוטור הוירטואוז

_

03.11.23

במוזיאון האופנה בפריז נפתחה בסוף ספטמבר תערוכת קוטור מדהימה שהוקדשה לקוטורייר אזדין אלאיה. התערוכה מציגה בפעם הראשונה את אוסף המורשת יוצאת הדופן שאותו הרכיב אלאיה במהלך הזמן.

אלאיה נולד בטוניס ועשה הכל בשביל ללמוד ולהתחבר לעולם האומנות והפיסול, כמו לשקר בקשר לגילו ולעבוד בתפירה בשביל לממן את לימודיו.
לאחר סיום לימודיו לא עבר זמן רב והוא כבר הלביש לקוחות פרטיים. בשנת 1957 הוא עבר לפריז והחל לעבוד בעיצוב אופנה. הוא החל אצל כריסטיאן דיור, עבר ללארוש במשך שתי עונות ולאחר מכן עבד אצל טיירי מוגלר שנשאר חברו הטוב גם לאחר שפתח את האטילייה הראשון שלו בדירתו הקטנה.
כמעט 20 שנה הוא הלביש נשים רבות ומפורסמות באופן פרטי. הוא נהג לפרק בגדים ישנים שעוצבו בשביל ללמוד כיצד הם מורכבים ולאחר מכן הרכיב אותם בחזרה.
את קולקציית מוכן ללבישה הראשונה שלו הוא הפיק ב-1980 והקריירה שלו זינקה עם שתי כתבות אופנה וציבור מחבק במיוחד. באותה השנה הוא פרץ לתודעה בניו יורק כאשר מעצבת פנים התהלכה ברחוב עם ג׳קט שלו, ארוע זה הביא לבסוף את בגדיו ב-1982 בפעם הראשונה לברגדורף גודמן והניו יורק טיימס מאוחר יותר רשם אותו כאחד מהארועים הבולטים ששינו את הנוף התרבותי של העיר.אלאיה השפיע מאוד במהלך שנות ה-80 ומעצבים רבים העתיקו את הצללית החושנית שלו. הוא נבחר למעצב השנה ולאוסף הטוב ביותר של השנה בטקס האוסקר דה לה מוד על ידי משרד התרבות הצרפתי ב-1984 באירוע בלתי נשכח.
עד 1988, הוא פתח בוטיקים משלו בעיר ניו יורק, בבוורלי הילס ובפריז. בגדיו המפתים והנאחזים זכו להצלחה עצומה והוא הלביש סלבריטאיות רבות ואופנתיות כמו טינה טרנר, מדונה, ג׳נט ג׳קסון, נעמי קמפבל, שהוא היה עבורה לדמות אב מאז שהייתה בת 16 ועוד.

במהלך אמצע שנות ה-90, בעקבות מותה של אחותו, אלאיה כמעט נעלם מסצנת האופנה והמשיך לתת מענה רק ללקוחות פרטיות בחלל שלו.
בשנת 2000 חתם אלאיה על שותפות עם קבוצת פראדה והעבודה איתם הובילה אותו לתחייה מחודשת וב-2007 הוא קנה את שמו ואת ביתו בחזרה.
אלאיה המשיך להתמקד בבגדיו והמשיך לסרב להיגיון השיווקי. הוא נערץ בזכות עצמאותו ותשוקתו ליוקרה דיסקרתית.
אמרו עליו …״הכל עניין של תדמית, אלאיה נשאר המלך. הוא חכם..הוא מקיים תצוגות אופנה רק שיש לו מה להראות, בטווח הזמן שלו. אפילו כשפראדה היה הבעליםשלו הוא נשאר חופשי ועשה מה שרצה לעשות״.

״תמיד רציתי שנשים יהיו חופשיות. אני מקווה שהשמלות שלי יעניקו להן את הקלילות הזו. המחמאה הכי גדולה היא כשהן מסתכלות על עצמן ואומרות לי: ׳אני מרגישה חופשיה׳״.

מילותיו של אלאיה

אלאיה הלך לעולמו החודש לפני שש שנים כשהוא בן 82. עורך ווג הבריטי אמר עליו ״אזדין אלאיה היה איש חזון אמיתי ואיש יוצא דופן. הוא יחסר מאוד לכל אלה שהכירו ואהבו אותו, כמו גם לנשים ברחבי העולם שלבשו את בגדיו״.

אזדין אלאיה היה וירטואוז נהדר והמומחיות הטכנית שלו הגיעה מההערצה העמוקה שהייתה לו לקוטוריירים של העבר ומתרגול ארוך שנרכש עם לקוחותיו אותן שירת במיומנות.
אלאיה היה אספן יוצא דופן והוא החל את האוסף שלו כבר בשנת 1968.
אלאיה ריכז למעלה מ-20.000 יצירות מלידתה של אופנת העילית בסוף המאה ה-19 ולפיכך הוא האספן הגדול ביותר של כמה מהקוטוריירים היוקרתיים ביותר: וורת׳, לנווין, בלנסיאגה, שאנל, סקיאפראלי, כריסטיאן דיור ועוד.
התערוכה המוצגת עכשיו במוזיאון האופנה בפריז מביאה כמעט 140 מהיצירות יוצאות הדופן ומשחזרת את ההיסטוריה של האוסף היקר הזה שאלאיה הרכיב בסודיות הגדולה ביותר ואשר מעולם לא נחשף במהלך חייו, בצרפת או בחו״ל.
וככה כמה שאלאיה היה קטן (פיזית) ככה הוא היה גדול וענק!
התערוכה תוצג עד 21 בינואר 2024.

המאמר סגור לתגובות