אודרי וז׳יבנשי סיפור אהבה

LOVE STORY

אודרי וז׳יבנשי

_

11.08.23

״כל הכבוד שאת מתלבשת בסגנון שלך שאת כל כך מחוברת אליו, סגנון שאנל ואודרי הפבורן…, סגנון שונה ממה שנשים מתלבשות פה״… זה מה שאומרות לי וכותבות לי נשים רבות, וזה מה שנתן לי השראה לנושא שהחלטתי לכתוב לך עליו היום.

בואי ונתחיל בכמה מילים מי הוא היה אותו הוברט דה ז׳יבנשי?
הוברט דה ז׳יבנשי, אריסטוקרט ומעצב אופנה צרפתי שייסד את בית האופנה והבישום היוקרתי של ז׳יבנשי בשנת 1952. הוא מפורסם בכך שעיצב חלק ניכר מהמלתחה האישית והמקצועית של אודרי הפבורן ובגדים עבור ג׳קלין קנדי.
העיצובים הראשונים שלו ב-1945 נעשו עבור ז׳אק פאת. ב-1946 הוא כבר עבד עבור רוברט פיגה ולוסיין ללונג, שם עבד לצד פייר בלמיין וכריסטיאן דיור הלא ידועים עדיין. ומ-1947 ועד 1951 עבד עבור המעצבת המחוננת אלזה סקיאפרלי.
על הרבה מהשמות פה קראת אצלי כבר בעבר:)

כשז׳יבנשי פתח את בית האופנה שלו, סגנונו התאפיין בחדשנות, בניגוד לעיצובים השמרניים של דיור ובגיל 25 הוא היה המעצב הצעיר ביותר של סצנת האופנה המתקדמת בפריז.
הקולקציות הראשונות שלו היו מבדים זולים מסיבות כלכליות, אך הן תמיד עוררו סקרנות בזכות עיצובן.

אודרי הפבורן, (לימים התומכת הבולטת ביותר של בית האופנה של ז׳יבנשי) והוברט דה ז׳יבנשי הם אחד מסיפורי האהבה האפלטוניים, היפים והמתמשכים ביותר של עולם האופנה.

סופר כי בשנת 1953 בזמן צילומים לסרט ״סברינה״, אודרי הגיעה לסטודיו של הקוטורייר הצרפתי ז׳יבנשי בפריז בכדי לדון באפשרות שיעצב עבורה את השמלות לסרט.
ז׳יבנשי ציפה לפגוש את קתרין הפבורן שהייתה מפורסמת יותר באותה התקופה (שחקנית קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון אמריקאית) ובמקומה הגיעה אודרי.
לפי דבריו של ז׳יבנשי, ״האדם הרזה הזה עם עיניים יפות, שיער קצר, גבות עבות, מכנסיים קטנטנים מאוד, נעלי בלרינה וחולצת טריקו קטנה. על ראשה היה כובע גונדולייר קש עם סרט אדום מסביבו״.
הוא דחה את ההזמנה לעצב עבורה ואמר לה: ״לא, מדמוזל, אני לא יכול להלביש אותך״.

הפבורן לא נכנעה והזמינה אותו לארוחת ערב, כאשר בסופה נפל הקוטורייר בקסמה ואמר: ״יופייה, אישיותה וקלות רוחה״.
כך החלה ידידות יצירתית שנמשכה עד שהפבורן הלכה לעולמה ב-1993.
״היא שכנעה אותי, איזה מזל היה לי שקיבלתי״. אמר ז׳יבנשי ומאותה נקודה הפבורן תהיה המוזה והחברה שלו במשך למעלה מ-40 שנה.
״הבגדים שלו הם היחידים שבהם אני עצמי. הוא הרבה יותר מקוטורייר, הוא יוצר אישיות״, כך אמרה עליו אודרי הפבורן.

לקראת סוף חייה, השחקנית נתנה למעצב מעיל כחול כהה ואמרה לו: ״כשאתה עצוב, תלבש את זה וזה ייתן לך אומץ״. מרוב רגשות אפילו 20 שנה לאחר מותה הוא היה אומר: ״מז׳נבה ועד פריז בכיתי בג׳קט שהיא נתנה לי״.

וכך הסתיים לו סיפור אהבה מתמשך בעולם האופנה בין המאסטר האלגנטי של השיק ההורס לבין אייקון האופנה האהוב מאוד.

״היא הייתה קוסמת, מעוררת אהבה ויופי, והפיות אף פעם לא ממש נעלמות״. הוברט דה ז׳יבנשי.

המון כתבו על סגנונה של אודרי הפבורן, על היציבות שלה, האלגנטיות המאופקת, המסירות לכל החיים לחייטות ללא דופי והחברות המתמשכת שלה עם אובר דה ז׳יבנשי.
הכוח של הפבורן הוא נוכחותה בכל מקום והתלבושות שלה על המסך ומחוצה לו הן נצחיות לחלוטין ומסמלות את השינויים של המחצית השניה של המאה ה-20.

אודרי הפבורן חלתה בסרטן התוספתן בשנת 1992 ונותחה בבית החולים בלוס אנג׳לס, אולם הסרטן התפשט בגופה והיא סירבה לעבור טיפולי כימותרפיה והלכה לעולמה בשוויץ בגיל 63.הוברט דה ז׳יבנשי הלך לעולמו בשנתו בטירת הרנסנס ליד פריז כשהוא בן 91. הוא קבור בבית הקברות פאסי בפריז.

אודרי לעולם תישאר אייקון אופנה מוביל בעיניי ואת בית האופנה ז׳יבנשי מחזיק היום בית האופנה לואי ויטון.

המאמר סגור לתגובות